© Copyright 2019 Foff family
Obec Stará Huta patrí samosprávne do okresu Detva v Banskobystrickom kraji. Regionálne sa zaraďuje do mikroregiónu Podpoľanie, ktorý nemá pevne vymedzené geografické a správne hranice. Obec má 329 obyvateľov (oficiálna štatistika rok 2017 ) a počet neustále klesá (v roku 1970 tu bolo 871 obyvateľov).
Stará Huta leží v povodí Ipľa s miestnymi tokmi Tisovník, Starohutský potok a Madačský potok. Rozloha katastrálneho územia je 2457 ha. Nadmorská výška značne kolíše, obecný úrad leží vo výške 740 m n. m. Lesnatosť územia je približne 50 %, pritom územie porastené vysokou vegetáciou (stromami) je väčšie z dôvodu zarastenia neudržiavaných poľnohospodárskych plôch. Podiel ekonomicky aktívnych obyvateľov je okolo 40 %.
Na stránke obce www.obecstarahuta.sk sa uvádza, že obec založil gróf Karol Ziči v rozmedzí rokov 1720 - 1740. Prvá písomná zmienka o dnešnej Starej Hute je však až z r. 1714. V miestnej kronike je uvedené, že Stará Huta bola do roku 1751 iba osadou pod Ostrôžkou (Ostrovszkym Veprom 877 m n. m). V tomto období je tiež používané pomenovanie Divínska Huta (Divény hutta) z dôvodu začlenenia v území Divínskeho panstva. Ako skláreň je uvádzaná až v roku 1786. V druhej polovici 18. storočia je už používané pomenovanie Stará Huta (Ó - huta) zaznamenané uhorskom vojenskom mapovaní. V Starej Hute vyrábali niekoľko druhov skla- zelené a biele tabuľové sklo. Ďalšie zmienenie o Starej Hute je po urbárskej regulácii Márie Terézie v roku 1770 počas urbárskeho spísania. V zozname sklární z roku 1856 však už nie je uvedená.
Erb obce zobrazuje modrý štít, v ktorom nad dvoma skríženými striebornými čakanmi so zlatými rúčkami je drevená krošňa so zlatým povrazom. Biele pozadie krošne sa symbolizuje vložené biele tabuľové sklo.
Infraštruktúra obce:
kultúrny dom
predajňa zmiešaného tovaru
poštový úrad
knižnica
kostol
pokrytie internetovou sieťou
Obec Stará Huta